Oh SNAP! Day 3!

Standard

Day 3 we spent a total of $24.08 on food. We actually did it.  We were under our $24.85/day budget.  However it meant Jeff skipped breakfast, we ate leftovers and we did not have enough dinner for all of us.

Here’s how Day 3 broke down…

Breakfast – The shorties (CJ & Kylie had french toast sticks again…..you would thing they’d be sick of that by now)   Jeff didn’t eat breakfast today, Quinn had a peanut butter sandwich instead of a smoothie and I had a bowl of cereal– $3.85

No morning snack  again today so that also saved us a bit – seems like that has to go if we have any hope of staying on track.

Lunch: $.20

As it turns out Jack didn’t finish the box of pasta yesterday…he did today for lunch  – which was great for the budget- $0

Jeff had leftovers from dinner, also good for the budget. $0

I had $.20 can a of chili- $.20

Afterschool snack – $5.50

Jack and CJ had cereal, $1.50 ( 1 bowl of cereal each with milk – box of cereal $1.99, gallon of milk $2.19)

CJ  also had Special K crackers – $2.00

Quinn is on a field trip for school for the next two days and not here but we’ll act as if she is and add $2 for her after school snack.  Just to keep us honest.

Dinner – $11.28

CJ had a baseball game and I didn’t want to blow a bunch of cash at the concessions.   I decided to bring dinner to the park.  Jack helped me make the chicken nuggets and burned himself  which led to him dropping the tray full of nuggets.  We lost 1/2 of the bag.  Based on our budget for the week this is almost a tragedy.  We made the rest of the bag which was enough for Jack, Jeff and Kylie.  CJ was playing baseball so he didn’t get any and I sacrificed my chicken nuggets for the good of my family. – $3.99 for the bag

I also brought chips – $1.79 for the bag, a bag of apples but only Jeff and I ate apples – $1.00 and 4 packs of fruit snacks for the kids ($1.00), ketchup ($.50), water (I filled up bottles so that was free) and 3 diet cokes ($3.00)

Here’s a pic of our gourmet dinner:

Cj had a yogurt when he got home and he was given a Gatorade and chips at the game. $2.50.  And I made up for my chicken nuggets sacrifice with a bowl of cereal $.75.

We now have only $73. 71 left for the 4 days left in the week.  At this point it is clear that we are not going to make the entire week within our budget.  I have realized that I stock up on enough things that I don’t have to spend over $175 each week because at least once a month I do spend more.  That stocking up shopping trip allows me to spend less than $175 the other weeks …what these few days have taught me is that if I didn’t have the ability to stock up monthly, I’d be screwed.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s