SNAP Challenge Day 1

Standard

Today we spent a total of $49.27 on food.  I thought it sounded pretty good until I did the math.  If I have $174 to feed us for the week, I should only be spending$24.85/day.  I was wayyyyyy over budget.  Sheesh that was easy.

Here’s how it broke down…

Breakfast – $6.45

CJ & Kylie went through 1/2 box of Cinnamon French Toast Stix from ALDI- the box costs $1.99 so their breakfast was $1.00.  They each drank water.

Jack had mini pancakes – he probably ate 1/2 of the box by himself.  It’s amazing how skinny he is considering the way he eats, but I digress.  The pancakes are also from ALDI.  The whole box was on special for $1.69.  He added pancake Syrup which we had on hand but I’ll add $.50 for that…making his breakfast total $1.35.

Quinn and I had Smoothies- Milk ($2.19/gallon – you have to go to ALDI for milk, no hormones and the cheapest anywhere), ice, banana ($.15) and frozen strawberries ($2.69 for the bag, we used 1/4 of the bag) in a blender.  $1.50/each

Jeff had cottage cheese which I got with a coupon deal for $.45 for the container, apple sauce ($.99/jar) and a banana ($.15). $1.10 total

Snack – $1.50

Jeff and I snacked on corn bread which I made from a Jiffy box .$45/box plus eggs and milk.  I’ll say the cornbread cost $1.50/total.

Lunch: $4.20

I am not counting the kids lunch in my calculations because if we were truly SNAP recipients, they would be getting free.reduced lunch.  However, I am homeschooling my oldest so I will count his lunch which was frozen chicken nuggets ($3.99 for the bag)  – he had a lot so I’ll count it as $2.00

I had salad from a bag- $2.99/bag & salad dressing and more corn bread.  $2.oo

Jeff had chili and corn bread. (remember the $.2o cans of chili I snagged?) $.20

Afterschool snack – $13.32

Quinn was making cookies for a party and we all had quite a few of those cookies which were not only off my diet but clearly out of budget.  I don’t  have the energy to figure out what the individual ingredients totaled (and I have not even yet finished day 1, try to imagine how I’d cope if I had to be this diligent all the time).  I will go with $10.

I spent $2 on snacks for CJ & Kylie at our after school activity and I bought myself a diet coke for $1 – $3.

I also drank crystal light iced tea all day which cost $4.99/container but I got it for a B1G1 – each package has 8 powder mixes – $.32 for the pitcher.

Dinner – $25

Jack made pancakes.  We were at Walmart and spent $25 on groceries which included the ingredients for the breakfast ingredients Jack was making for dinner as well as $10 worth of snacks that I had to buy for Kylie’s softball team.  I will have to account for Kylie’s snack somewhere so it might as well be with today’s dinner.

I’d like to reiterate I really thought this would be easy and that I would come in under budget.  OOOPS!  I now have only $124.73 left for the rest of the week.  OH SNAP!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s